šeštadienis, gegužės 26, 2007

Universitetai šaukiasi pagalbos

Kiekvienas pavasaris prasideda žiedais, o abiturientams - svaigia savarankiško gyvenimo nuojauta. Tačiau šis pavasaris prilygo antausiui baigiančiam mokyklą provincijos vaikui – valdžia nusprendė apmokestinti kiekvieną, kuris norės studijuoti. Tiesa, šitą veiksmą, kaip visada pavadino gražiai ir neiššaukiančiai, netgi pilietiškai – “galimybe į aukštojo mokslo reformą įtraukti privačius asmenis”. Kitaip sakant, būsime bene pirmoji šalis pasaulyje, kurios aukštojo mokslo reformą rems ir vykdys vaikai, ką tik užvėrę mokyklos duris. Švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė konferencijoje „Universitetai šaukiasi pagalbos“ rėžė kalbas ir dalijo pažadus, kaip viskas kils ir gerės ir kaip tvarka ateis. „Reforma, apie kokią šiandien kalbame, bus labai esminga. Ji palies visus – dėstytojus, mokslininkus, studentus, jų tėvus, visus besinaudojančius šalies švietimo ir mokslo sistemos paslaugomis, visus mokesčių mokėtojus“, – sakė R. Žakaitienė.
Pasirodo, pagalbos ranką valstybiniams universitetams turės ištiesti paprasti piliečiai iš savo asmeninių lėšų. Tada kyla klausimas, o kam mes mokame mokesčius? Ar ne tai pačiai valstybei? Kodėl reiktų dar kartą mokėti už tai, už ką jau sumokame? Sutikčiau, kad už mokslą privačiose mokymo įstaigose mokėti reikia, bet tose, kurios ir taip išlaikomos iš mūsų mokesčių? Tokiu atveju, gal aš galiu nemokėti mokesčių? Tai irgi būtų “esminė reforma” mano gyvenime.
Iš kitos pusės gal pirmiau reikėtų nustoti dauginti biurokratiją pačioje švietimo sistemoje – Lietuvoje priskaičiuojama netoli 60 įstaigų, kurios turi teisę teikti aukštąjį išsilavinimą. Natūralu, jos “šaukiasi” pagalbos, nes susigrūdusios kaip karpiai prekybos centro akvariume.
Gal reiktų pradėti nuo to, kokios valstybinės įstaigos gali teikti aukštojo mokymo paslaugas, sumažinti patį jų skaičių, kaip ir niekam nereikalingų specialybių skaičių, pakelti paties aukštojo mokslo prestižą, nes dabar kiekvienas mokantis skaityti ir turintis kantrybės gali įsigyti aukštąjį išsilavinimą, o kai kurios “aukštosios” mokymo lygiu ir efektyvumu panašios į liūdnai pagarsėjusią Staškūniškio pradinę mokyklą su direktoriumi ir sekretore. Tada “pagalbos.šauksmo” gal nereikės perkelti ant vaikų, ypač provincijos.
Žinoma, negalima visko vertinti tik per piniginę prizmę, tačiau šiuo atveju nieko kito nelieka – jei valdantieji temato vieną kelią, kaip vykdyti reformas – vaikų ir tėvų kišenę. Galima postringauti apie paskolas, kaip jas paimti mokslui, kaip lengva bus sugrąžinti. Tačiau, kas gali garantuoti, kad žmogus bus sveikas, kad neatsitiks koks nenumatytas atvejis, tarkim, pasikeis poreikiai ir specialybės nebereikės, arba stojančiajam aukštoji įrodys, kad specialybė perspektyvi, o paskui bus visiškai nepaklausi? Jaunas žmogus po kelerių metų su paskolų kupra vėl pradės gyvenimą?Kas bus kaltas? Aišku, pats žmogus.
Žinoma čigonų patarlė sako:”Muša, vadinasi, myli”. Taigi negali skųstis, kad mūsų valdžia nemyli, o kuo toliau gyveni nuo Vilniaus, tuo ta meilė stipresnė ir karštesnė. Panašu, kad valdžia pamanė, jog dar nepakankamai rodo aistros provincijos gyventojams – sumanyta juos pasiųsti dar toliau.
Koks skirtumas tėvams, ar užsienyje studijuos jų vaikas, ar Lietuvoje? Nebent tas, kad išlaikyti studentą užsienyje bus pigiau. Juk ir dabar yra anykštėnų, kurie patys užsidirba studijoms ir jas baigia užsienyje.
Tiesa, gal ir nebūtina išvažiuoti, yra dar viena išeitis - užtektų Anykščiuose įsikurti aukštąją neuniversitetinę mokyklą. Pastatų rasime, dėstytojų – irgi.Va Saulių Nefą iš Azijos susigrąžinsim, Antaną Tylą ir kitus žymius anykštėnus sukviesim Manau, kad per artimiausius rinkimus kokia nors partija susisgribs pažadėti:”Mūsų vaikai turi teisę mokytis, aukštąją Anykščiams per 11 dienų”.
O ką? Aš balsuočiau…

7 komentarai:

Anonimiškas rašė...

Labai jau tu pabrezi provincijos vaikus. Man irgi pav. brangu butu isleist studijuot net i Vilniu. Net ir Kaune bus brangu. Nors kai mano dukros paklausia, kur ji stos, ji atsako, kad i karves blyna :0)vis tik noretus, kad mokytus, ji ir pati noretu, tik gal veliau... Kai kam (pav. kai kuriems teciams) is vis atrodo, kad jei vaikas sulauke 18-os, jis turetu nesdintis is namu ir pats uzsidirbti studijoms. Su tom paskolom irgi... As nesidomejau, bet kaip aiskino viena studente, duoda geriausiai besimokantiems tik, nes ji eme. Bet tai jie ir taip nemokamai mokos?! Is tiesu tai nesamones visi tie egzaminai irgi...

Anonimiškas rašė...

Mokslo reforma, o ypac "aukstojo", jau seniai karves blynu paduoda... Kai pasikalbi su mokiniais tai nemaza dalis ruosiasi mauti i uzsieni. Tiesiog pasiskaiciuoja studiju kaina, pragyvenima, galimybe gauti stipendija... Nesu teises specialistas taciau kazkur raso apie menokama moksla :))) Gal visus paleisti ir vel steigti viena kolegija... Manau jezuitai ir si syk pades :)

Arturas

Anonimiškas rašė...

Bet siaip ar taip kalbant, kol vaikai ir ta vidurine baigia, tai kartais nusisaut noris :0) Pav. as tapau nuo vakar dailininke... Net didziuojuos :0) Sunus nemoka piest, kaip ir as, o jam verkiant daile reikejo taisytis. Nupiesti impresionistini piesini. Dukra atsisake grieztai piesti, nes mokytoja jos darbus atpazintu, be to ji tuo atzvilgiu sazininga :0) Paaiskino tik, kad tai turetu buti svelnus, lyrinis issireiskimas, gamta, na ji apibudino " tai kaip tu moki kalbeti" ( cia tipo as) Ziurejau ziurejau, kaip sunus baigia paskutini lapa sugadint ( 12a nakties) ir neistveriau, paemiau uz ji piesti... Na, galvoju, jei jau turi but kaip man is sirdies, tai pavyks... Nupiesiau, o dukra pareiske, kad tai grynas ekspresionizmas, t.y. stipri fiksuota momentine jausmu israiska, tarsi sauksmas ( toks viens paveikslas yr) :0) Eina jie i gera vieta, tie vaikai... Puse nakties gyniau savo darba, man aiskino apie dailes kryptis, o siandien sunus gavo uz mus abu 10!!! Na, jis ten irgi medeli nupaise... Tai as beveik dailininke jauciuos, nes is tikro visai piest nemoku :0) t.y. tapyt, nes vakar taip tirstai tapiau, net gera buvo...

Del studiju uzsieny, tai musu svietimas turetu susirupinti musu diplomu pripazinimu, o ne lysti uzsieniui i gera vieta. Oi, jau pabaige moksla uzsieni, tai jau kazkas tokio... Nekalbu apie gerus universitetus, bet pav. drauge atvaziavo viena is anglijos dabar, kalbejom apie tai. Ji norejo eit i koledza ten pasimokyt (ji jau ten ir liko gyvent visam), nuejo, o ten pamokos 3k. per savaite po 2 val. Destytojai paaiskina, ka kur galima rast internete ir viskas... Ji sako, nei juoktis, nei verkt... Arba jos brolis dabar priespaskutinej klasej. Chemija... Nupiesta kolba ir parasyta: cia kolba. Ten pripilta vandens ir parasyta: cia skystis. Dar ant dugno zvyras : cia akmenukai. Klausimas: sumaisius kolboj skysti su akmenukais, kas nuses ant dugno po kurio laiko? Aisku tai paprasta miesto mokykla. :0)

Anonimiškas rašė...

Linai tu Linai! ku ku! tai tu zadi su manim ko nors pasigincyt ar ne? :0) Gal jau nukeipai nuo saules?

Linas rašė...

Oi Mamka, gincijuos is visu jėgų, turėjau daug rūpesčių visokių. Bet ir dabar atrodo, dar jie nesibaigs.
kaip tavo dukrai egzaminai sekasi, ar labai šeimyna nervuota. beje, itariau, kad turi dailininkes talentą, tuo klausimu tavo vaikams pasiseke:)

Anonimiškas rašė...

aisq :0) (cia pagal tavo kita parasyma trumpinu) Na, sekmes tvarkant reikalus... Egzaminai kvailai sekas, uztat, kad rezultatus suzinos tik po visu egzaminu. Mano manymu, tai nesamone didziausia- atsvesim isleistuves, o zek dar liks nebaigus mokyklos :0) O ko ta mano seimyna turetu but nervuota? :0) Pas mus kas jau nervuotas, tas nervuotas, o kas ne, tai ne :0)
Gerai, tvarkyk tuo savo reikalus. Pas mane irgi darbe pokyciai, vel valdzia keicias, pasakiau, kad nebedirbsiu jau istisai, nenoriu pas ta zmogu.

Linas rašė...

Mamka, perpirk įmonę kuo greičiau ir dirbk.